A szabadegyetem a bihari–partiumi „határtalanított” régió művelődéstörténetével, jelen lehetőségeivel, gazdaságával és kultúrájával foglalkozik, s mind elhelyezésében, mind lebonyolításában (félig Magyarország, félig Románia) a határok fölötti kapcsolatok erősítését tűzi ki célul.
A Partiumi Szabadegyetem idei témája a a Partium irodalma, nyelve és néprajza, ezáltal fontos helyen szerepel benne genius loci, a lokális irodalmi-kulturális örökség.
Helyszín és időpont: Berettyóújfalu – Hegyköz, 2019. júl. 22-27.
Szervezők:
Magyar Nyelv és Kultúra Nemzetközi Társasága (MNYKNT)
Partiumi Keresztény Egyetem
Társszervezők:
Anyanyelvápolók Szövetsége
Inter Nonprofit Kft.
Magyar Nyelvstratégiai Kutatócsoport
A szabadegyetem programja
Július 22. (hétfő)
14.00 – A Szabadegyetem ünnepélyes megnyitója: Kolozsvári István (igazgatóhelyettes, Berettyó Kulturális Központ)
14.30 – János Szabolcs (PKE): Várad irodalmi topográfiája
15.30 – Balázs Géza (ELTE, PKE): Nagyvárad nyelve
16.30 – Berettyóújfalusi séta, termálfürdő
20.00 – Nagy-Várad-vetélkedő (János Szabolcs és Balázs Géza)
Július 23. (kedd)
Tanulmányi kirándulás: Hegyköz.
Útvonal: Bihar (földvár), Szalárd (református templom), Siter (református templom), Hegyközszentimre (Szent Imre elmékére épített kilátó, pincesor). Bográcsozás, borkóstoló.
Vezeti: Szilágyi Ferenc (PKE), Szilágyi Zsuzsa (PKE)
Film: Talpalatnyi föld (Szabó Pál bihari trilógiájából, rendezte: Bán Frigyes, 1948)
Július 24. (szerda)
09.00 – A. Molnár Ferenc (ME, DE): Piskárkosi Szilágyi Sámuel (Debrecen, 1719 -- Hegyközkovácsi, 1785) debreceni püspök, polihisztor élete és munkássága
10.00 – Bárth János ELTE): A Partium nyelvjárásai; informatika és nyelvjáráskutatás
14.00 – Szűts-Novák Rita (OSZK): Bihari élet a dualizmus korában
15.00 – Szűts Zoltán (BME): Határtalan internetes kommunikáció és média
20.00 – Analízis (egyetemista költők versei). Előadja szóban és klarinéton: Juhász Zoltán
Július 25. (csütörtök)
09.00 – 11.00
Egri Dorottya (ELTE): Lányregények és irodalomoktatás
Juhász Zoltán (ELTE): Balassi reloaded
Blankó Miklós (ELTE): Szent László füve
Tuba Márta (Gárdonyi Géza Gimn., Érd): Mikszáth Aranyt olvas
11.00 – Balogh Andrea (PKE): Partium regénye (Tabéry Géza: Frimont-palota)
14.00 – Szabad program, termálfürdő
19.00 – Hartay Csaba (író-költő-gazdálkodó, Szarvas): Irodalom és mezőgazdaság
Július 26. (péntek)
09.00 – Arató Balázs (KRE) és Aratóné Nagy Ágnes (Arató Ügyvédi Iroda): Barangolás a jogi nyelv útvesztőiben
10.00 – Balázs Géza (ELTE): Vasútnéprajz: Partium és a vasút
11.00 – Varkucs Róbert (PKE): Nagyvárad: „operettváros”?
11.30 – Vesszős Balázs (ELTE): A félreértés elkerülése: kommunikációs stratégiák az interkulturális üzleti kommunikációban
12.00 – Minya Károly (NYE): Kik a tirpákok?
14.00 – Autós kirándulás Biharugrára; Szabó Pál emlékháza
Kenyérlángos
20.00 Játékos interkulturális tréning feladatok (activity vagy kvíz), vezeti: Vesszős Balázs
Július 27. (szombat)
9.00 – Séta a berettyóújfalusi Csonkatemplomhoz
forrás: magyartanszek.partium.ro